یکی از ایرادات شایع میان مراجعه کنندگان جراحی بینی ، وجود پولیپ بینی است. این عارضه می تواند عملکرد دماغ را تحت تاثیر قرار دهد. به همین منظور فرد تصمیم به انجام جراحی می گیرد. در مقاله صفر تا صد پولیپ بینی با دکتر شروین سپنج ، دارای بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی ، همراه باشید.

پولیپ بینی

پولیپ بینی چیست ؟

پولیپ ها نوعی از غده ها با شکل اشکی و حالتی نرم هستند که در بینی و سینوس ها به وجود می آیند و بدلیل سرطانی نبودن نگران کننده نیستند ؛ اما این غدد می توانند در عمل تنفس اختلال ایجاد کنند.

علائم پولیپ چیست ؟

پولیپ بینی علائمی بسیار مشابه با آلرژی دارد. گرفتگی همیشگی بینی ، اختلال در حس بویایی و عفونت های پی در پی از مهم ترین نشانه های آن هستند.

پولیپ بینی در چه سنی بیشتر شایع است ؟

شیوع پولیپ های بینی معمولا از 20 سالگی به بعد شروع می شود. این بیماری معمولا در کودکان اتفاق نمی افتد. اگر کودکان با ناراحتی هایی مثل گرفتگی بینی و عفونت های انتهایی گلو درگیر باشند باید مسئله لوزه سوم در آنها بررسی شود.

عوارض پولیپ بینی

 • احساس گرفتگی در بینی و آبریزش بینی
 • وجود ترشحات انتهای بینی
 • وجود ترشحات انتهای حلق
 • از دست رفتن حس بویایی
 • خروپف
 • سردرد شدید
 • تنگی نفس

پولیپ بینی

درمان پولیپ بینی

اولین راه درمانی پزشک به چه صورت است ؟

هنگامی که شخص با این مشکل روبرو می شود باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نماید. پزشک پس از معاینه کامل در ابتدا درمان با دارو را پیشنهاد می کند . طی روند درمانی مصرف دارو که به جهت بهبود عفونت سینوس ها انجام می پذیرد ، پزشک نوعی اسپری که حاوی کورتون می باشد را تجویز می کند.

البته امکان دارد این روش برای درمان پولیپ بینی در همه اشخاص جواب ندهد و نیاز به متد های دیگر باشد. ممکن است که آلرژی به ترکیبات و خوراکی های خاصی یا حساسیت های فصلی باعث بروز این عارضه شده باشند که در این صورت باید روند درمانی در راستای رفع حساسیت صورت بگیرد. اگر روش های دارویی بر روی شخص نتیجه نداشته باشد پزشک روش جراحی بینی را پیشنهاد می دهد.

پولیپ بینی

اقدامات پیش از جراحی پولیپ بینی

معاینه آندوسکوپی

معاینه داخل بینی به وسیله ابزاری به نام آندوسکوپ انجام می شود. طی این روش بهترین جراح بینی تهران  قادر خواهد بود پولیپ های داخل بینی را مورد بررسی قرار می دهد. . عمل پولیپ معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و شخص می تواند مدتی بعد از به هوش آمدن ، به منزل بازگردد. حتما شخصی را به عنوان همراه با خود به بیمارستان یا کلینیک ببرید تا پس از عمل پولیپ بینی شما را به خانه برساند و چند ساعتی از شما مراقبت کند. تمام موارد مربوط به بیماری های پیشین و کنونی و داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشک قرار دهید . با پزشک مشاوره کنید و سوالاتتان را بپرسید.

پولیپ بینی

نحوه انجام جراحی

جراح بینی ، به روش جراحی آندوسکوپی ، پولیپ بینی را برطرف می سازد. بدین صورت که یک لوله باریک به نام آندوسکوپ که در انتهای آن یک لنز یا دوربین کوچک متصل است را به حفره سینوسی وارد می کند.

سپس با بکارگیری ابزار ظریف جراحی ، پولیپ ها و دیگر عوامل مسدود کننده را از آن جا خارج می سازد. بعد از انجام جراحی از انواع سرم نمکی و اسپری برای شستشوی داخل بینی استفاده کنید ؛ زیرا از شکل گیری دوباره پولیپ ها جلوگیری خواهد کرد. در حقیقت این روش و استفاده از داروهای ضد حساسیت احتمال ابتلای مجدد به پولیپ را بسیار کاهش می دهند.

ریکاوری

پس از جراحی پولیپ بینی ، پزشک چند جلسه را برای ویزیت و بررسی روند بهبودی تعیین می کند. شما موظف هستند که در روزهای تعیین شده در مطب دکتر حضور یابید. خونریزی خفیف بعد از عمل ، در مدت ریکاوری ، امری طبیعی است که طی چند هفته برطرف می شود. با گذشت چند روز حال شما رو به بهبودی می رود اما بهتر است یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید و استراحت نمایید. بعد از اینکه جراحی پولیپ را انجام دادید خیلی مهم است که برای جلوگیری از بازگشت مجدد ان مراقبت هایی را به عمل بیاورید.

استفاده از اسپری کورتیکواستروئید : این اسپری می تواند در کاهش تورم بعد از جراحی بسیار کمک کننده و موثر باشد بهترین جراح بینی تهران با توجه به نیاز شما ممکن است این دارو یا داروهای دیگری را بعد از جراحی برایتان تجویز کند.

از یک مرطوب کننده هوا استفاده کنید : هنگامی که هوا در محیط خشک شود که این اتفاق مخصوصا در زمستان بسیار شایع می باشد. یک مرطوب کننده هوا می تواند برای باز کردن مسیر تنفسی بسیار موثر واقع شود و جریان مخاطی را در سینوس ها بهبود ببخشد.
جلوگیری از هرگونه انسداد بینی و عفونت می تواند از بازگشت پولیپ بینی پیشگیری کند.

استفاده از اسپری های بینی : اسپری های بینی می تواند به باز شدن راه تنفسی بینی بسیار کمک کند از عفونت جلوگیری کند شستن سینوس ها و حفره های بینی می تواند در جلوگیری از بروز عفونت و تسریع در ریکاوری بعد ار جراحی پولیپ ها بسیار موثر باشد.

پرهیز از قرارگرفتن در معرض آلرژن ها : گرد وغبار، دود سیگار ، آلودگی هوا و آلرژن های معمول از جمله موارد عفونت در کانال های بینی و سینوس ها می باشد از هرچیزی که فکر می کنید ممکن است نسبت به آن حساسیت داشته باشید دوری کنید.

کنترل آلرژی : درمان آلرژی می تواند تاثیر بسیار خوبی بر دوباره به وجود نیامدن پولیپ ها و عدم تورم سینوس ها داشته باشد.هرگونه آلرژی را جدی بگیرید و هرچه سریع تر درمورد درمان آن اقدام کنید. استفاده از روغن درخت چای و درمانهای خانگی ممکن است برای بهبود وضعیت پولیپ ها به شما پیشنهاد شود اما تاکنون نشانه های مبنی بر درمان از این طریق پیدا نشده است.

رعایت بهداشت فردی : شستن مرتب دست ها با آب و صابون می تواند از بروز هرگونه عفونت ویروسی و باکتریایی جلوگیری می کند.

عوارض بعد از عمل پولیپ بینی

این عمل نیز همانند دیگر جراحی ها به طور کامل بدون عوارض و خطرات نیست ، و ممکن است مشکلات زیر را برای بیمار به دنبال داشته باشد :

خونریزی : به طور معمول بعد از انجام این جراحی شخص دچار خونریزی می شود.اگر میزان خونریزی خیلی زیاد باشد فرد باید با پزشک خود تماس بگیرد.

سردرد : برخی افراد بعد از انجام این عمل ، سردرد نسبی را تجربه می کنند. اگر این سردرد ها با مسکن کنترل نشد ، مشورت با پزشک ضروری است.

پولیپ بینی

 

چگونه می توان از ابتلا مجدد به پولیپ بینی پیشگیری کرد؟

برای آن که جراحی انجام شده روشی دائمی و موثر باشد بهتر است ، تمامی بیماری های زمینه ای از جمله آسم و آلرژی درمان و کنترل شود. همچنین بسیار توصیه می شود که بیمار از قرار گرفتن در محیط های آلوده ، گردو غبار و آلاینده ها ، گاز های شیمیایی و غیره خودداری کند. بهتر است در روند پیشگیری از بازگشت مجدد پولیپ و التهابات ناشی از ان فضای خانه را با استفاده از دستگاه های مخصوص مرطوب نگه دارید. شست و شوی مرتب بینی با سرم های مخصوص و یا آب نمک هم از جمله موارد ضروری و موثر در از بین بردن آلرژی و محرک های پولیپ بینی بوده ، که می توانید روزانه از آن ها استفاده کنید.

چه افرادی بیشتر در معرض پولیپ بینی قرار می گیرند؟

بانوان: بروز این عارضه در خانم ها بسیار شایع تر از آقایان می باشد.

میانسالان: به طور کلی افراد میانسال و بالای 40 سال بسیار در معرض ابتلا به پولیپ می باشند.

کودکان و نوجوانان : عوامل گوناگونی می تواند در بروز پولیپ بینی در کودکان موثر باشد مانند ، ابتلا کودکان به آسم ، وجود مشکلات تنفسی و زکام و همچنین ارثی بودن این بیماری از موارد شایع بوده که کودکان و نوجوانان را مبتلا به این نوع پولیپ می کند.

آیا بعد از جراحی پولیپ امکان برگشت آن وجود دارد؟

بله امکان برگشت پذیری پولیپ بینی بعد از عمل جراحی ممکن است رخ دهد. در صورتی که بیمار آلرژی ، آسم و مراقبت های ضروری بعد از جراحی را به درستی رعایت نکند ، پولیپ برگشت پذیر خواهد بود.

در صورت عدم درمان افراد با چه عوارضی رو به رو خواهند شد؟

 • واکنش شدید به آسپرین
 • بروز فیبروز کیستیک در افراد
 • حساسیت شدید به تمامی قارچ های معلق در هوا
 • بروز تورم و انسداد مجاری تنفسی و در نهایت مبتلا شدن بیمار به آسم
 • ابتلا به سندروم چورگ اشتراوس، که در التهاب عروق خونی نقش دارد.

هزینه عمل پولیپ بینی چقدر است ؟

قیمت انجام جراحی پولیپ بینی با توجه به شدت آن، دستمزد پزشک ، هزینه داروها و آزمایشات و غیره مشخص می شود. برای آگاهی از هزینه های درمانی و جراحی باید به پزشک مراجعه کرد. برای انتخاب پزشک مناسب جهت انجام عمل جراحی پولیپ بینی بهتر است پزشکی را انتخاب کنید که از تجربه و دانش کافی برای انجام این عمل برخوردار باشد و از مراجعه به افراد کم تجربه جدا خودداری کنید.