سپتورینوپلاستی جراحی شکل دهی مجدد، تغییر اندازه و اصلاح سپتوم کج بینی می باشد. سپتورینوپلاستی جراحی است که شکل ظاهری بینی را تغییر داده و  پزشکان از جمله دکتر شروین سپنج سپتوم آن را برای بازیابی عملکرد سالم، صاف می کند.

سپتورینوپلاستی

اگر همیشه از شکل ظاهری بینی تان ناراضی بوده یا آسیب دیدگی یا پیری شکل ظاهری آن را تغییر داده است، سپتورینوپلاستی می تواند شکل بینی تان را تغییر داده، اختلالات آن را درمان کرده، مشکلات تنفسی آن را رفع نموده، تقارن آن را بهبود بخشیده و هارمونی صورت را بازیابی نماید.

گزینه های درمان

دکتر شروین سپنج ، جراح بینی تهران می تواند شما را در تصمیم گیری در این خصوص که آیا جراحی بهترین روش برای دست یافتن به اهداف مورد نظرتان است یاری رساند.

جراحی تنها راه برای درمان سپتوم کج است. با این وجود بهبود های زیبایی متعددی نیز موجود می باشد. یک چهره جذاب اغلب چهره ای است که دارای توازن و تقارن باشد. گاهی اوقات بینی به دلیل ضعیف بودن فک، برجسته دیده می شود.

یک رینوپلاستی بدون جراحی با استفاده از فیلرها می تواند بینی را تغییر شکل دهد ولی نتایج موقتی می باشند. جراح بینی در اتخاذ انتخاب درست شکل و اندازه بینی و نیز دستیابی به بینی و چهره ای که به دنبال آن هستید شما را کمک می کند.

مشاوره با جراح بینی

  • دکتر سپنج ارزیابی و توصیه های تخصصی را طی جلسه مشاوره در اختیار شما قرار می دهد. وی درباره دغدغه های شما نسبت به بینی تان بحث کرده و سپتوم بینی شما را جهت بررسی انحراف تحت آزمایش قرار می دهد. وی همچنین تاریخچه دقیق پزشکی شما را بررسی کرده و آزمایشاتی را جهت تضمین این مطلب که شما داوطلب مناسبی برای جراحی هستید انجام می دهد.
  • مشاور عکس های رفته شده از بینی شما را جهت درک آنچه شما مایل به دستیابی به آن هستید و نشان دادن تغییرات احتمالی در بینی شما مورد استفاده قرار خواهد داد.
  • پزشک در جلسه مشاوره با شما، اقدامات قبل و بعد از عمل مورد نیاز را توصیه کرده و خطرات و مزایای روند را شرح خواهد داد.

نحوه انجام سپتورینوپلاستی

جراح متخصص دکتر شروین سپنج سپتورینوپلاستی فانکشنال را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهد. جراحی بین 75 تا 90 دقیقه طول کشیده و معمولاً یک روند یک روزه می باشد، بدین معنی که شما می توانید بعد از تکمیل روند در همان روز جراحی به منزل بازگردید.

جراح برشی را با استراتژی خاص در بینی شما ایجاد می کند به طوریکه جای زخم در آن قابل رویت نباشد.

پزشک استخوان و غضروف بینی را به منظور صاف کردن سپتوم پیرایش نموده، اصلاح کرده و در موقعیت مناسب قرار می دهد. مشکلات ساختاری متعددی باعث جابجا شدن سپتوم از موقعیت مرکزی آن می شود. جراح می تواند استخوان های بینی کج را صاف کرده و پیوند های غضروف را به منظور درمان انحرافات انجام دهد

همچنین پزشک استخوان و غضروفی را که ساختار بینی شما را جبران می کند، برای دستیابی به نمایی که خواهان آن هستید تغییر می دهد. پزشک قادر است اندازه بینی را کاهش داده و شکل آن را تراش دهد. اگر نوک بینی خیلی بزرگ یا گوشتالو باشد جراح غضروف آن ناحیه را تراش می دهد. اگر پل بینی پهن یا برجسته باشد، برای بهبود نیمرخ، صفحه آن پایین آورده می شود.

اگر ناحیه ای از بینی کوچک، صاف یا بدون تناسب باشد، از پیوندهای غضروف برای ساخت این نواحی استفاده می شود. برای بینی های دارای آسیب دیدگی یا بدشکلی قابل توجه، جراح می تواند بینی را به منظور خلق شکلی جدید، بازسازی کند.

وقتی ساختار جدید خلق شد، جراح بافت پوشش دهنده بینی را سرجای خود بازگردانده و آن را بخیه می زند. در نهایت، پانسمانی برای جلوگیری از خونریزی و کاهش تورم در داخل بینی قرار داده شده و در بیرون بینی اسپلینت مورد استفاده قرار می گیرد. این کار از بینی محافظت کرده، تورم را کاهش داده و شکل بینی را جهت بهبود، حفظ می نماید.

سپتورینوپلاستی

ریکاوری و مراقبت یعد از سپتورینوپلاستی

  • بعد از جراحی بینی شما به بخش ریکاوری برده شده و پرسنل متخصص شما را در حین بیداری بعد از بیهوشی تحت کنترل قرار خواهند داد.
  • شما می توانید در همان روز جراحی به منزل بازگردید البته یکی از نزدیکان باید برای رساندن شما به منزل و مراقبت از شما بعد از جراحی در کنارتان باشد. دستورالعمل های لازم برای ریکاوری در اختیار شما قرار داده شده و زمان برگزاری جلسه فالوآپ جهت ارزیابی پیشرفت بعد از جراحی مقرر می گردد.
  • تورم بعد از جراحی و پوشش های قرار داده شده در بینی باعث دشوار شدن تنفس از طریق بینی در طول هفته اول بعد از جراحی می شود. سرتان را با استفاده از چند بالشت در زمان استراحت، بالا نگه دارید و از فین کردن خودداری کنید. رعایت این موارد به بهبود و پیشگیری از تجمع مایعات کمک می کند.
  • تورم و کبودی در بینی و زیر چشم ها بعد از جراحی طبیعی است و به تدریج فروکش می کند. ولی مشاهده نتیجه نهایی جراحی به چند ماه زمان نیاز دارد.
  • استراحت کردن، خم نشدن و اجتناب از انجام کارهای سنگین به مدت 2 هفته الزامی است. اجتناب از حضور در مکان های شلوغ به منظور پیشگیری از احتمال ابتلا به عفونت و سرماخوردگی توصیه خوبی می باشد.