عمل جراحی زیبایی پلک که در اصطلاح به آن بلفاروپلاستی می گویند، یک جراحی با هدف زیبایی بخشی و بهبود ظاهر پلک هاست. این عمل می تواند جنبه درمانی نیز داشته باشد؛ زیرا علاوه بر ایجاد زیبایی در نواحی اطراف چشم، می تواند مشکلات عملکردی پلک را نیز درمان کند. دکتر شروین سپنج جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، بهترین جراح پلک تهران هستند ، که می توانید نمونه های جراحی ایشان را در قسمت گالری سایت مشاهده نمایید.

 

جراحی زیبایی پلک - دکتر سپنج

جراحی بافاروپلاستی

بهبود افتادگی پلک ها، حذف پف و حذف پوست اضافه در پلک ها از جمله مهم ترین مواردی است که بلفاروپلاستی انجام می دهد. عواملی چون نازکی پوست اطراف چشم، ارث بری، بیماری تیروئید و حضور مستقیم و طولانی مدت در زیر نور آفتاب می توانند باعث تسریع در مشکلات ظاهری پلک ها شوند.

چه کسانی می توانند جراحی زیبایی پلک را انجام دهند؟

 • وجود پف در زیر چشم ها
 • افتادگی در پلک ها (معمولا پلک بالا)
 • وجود چروک و پوست اضافه در زیر چشم ها
 • وجود پوست اضافه و چروک و چربی اضافی در پلک ها

هدف افراد از اقدام به جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی زیبایی پلک

هدف پزشک در طی پروسه بلفاروپلاستی زیبایی درمان نمی باشد ، در واقع افراد جهت بهبود و افزایش زیبایی ظاهری و چشم های خود برای جراحی پلک به پزشک مراجعه می کنند. عمل زیبایی در این موارد سبب ایجاد چهره ای جوان شده و باعث خلق چهره ای شاداب و پر انرژی در زیبا جویان می شود. زیرا افزایش سن و برخی عوامل تاثیرات منفی بر پلک ها گذاشته که سبب شده تا توده های چربی افزایش یابند و ماهیچه های پلک ضعیف و پوست پلک ها کشیده شوند. تمامی این فاکتور ها از زیبایی چهره کاسته و سبب ایجاد جلوه ای خسته و ناراحت در فرد خواهد شد.

 جراحی درمانی پلک

در صورتی که افراد به نوعی بیماری خاص مبتلا باشند ، که به پلک ها و چشم های شان مرتبط شود ، نیازمند یک روند درمانی جراحی پلک خواهند بود. ممکن است با جراحی درمانی ، عدم توانایی استفاده از لنز و عینک به دلیل وجود پف بسیار زیاد در بالا و پایین چشم ها درمان شود.

مراقبت های لازم پیش از جراحی زیبایی بلفاروپلاستی

 1. بدون آرایش در محل جراحی حضور یابید.
 2. روز جراحی داروهایی که همیشه مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
 3. آزمایش هایی که جراح با تجربه دکتر سپنج در تهران ، برای شما تجویز می کند انجام دهید و همراه داشته باشید.
 4. حداقل 6 هفته قبل از عمل جراحی زیبایی پلک از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پرهیز کنید.
 5. حداقل به مدت 1 تا 2 هفته قبل از جراحی از داروهای رقیق کننده، ضد انعقادی خون و ضد التهاب استفاده نکنید. این داروها چنانچه در بدن بیمار باشند، ممکن است در هنگام جراحی موجب خونریزی شوند.

جراحی بلفاروپلاستی چه مزایایی دارد؟

مزایای جراحی زیبایی پلک دارای جنبه های زیبایی، روانی و عملکردی می باشند. مهمترین نتایجی که این عمل زیبایی می تواند داشته باشد، شامل موارد زیر است:

 1. بهبود عملکرد بینایی ناشی از افتادگی پلک
 2. ایجاد ظاهری جذاب تر و زیباتر و جوان تر در چشم ها حتی بدون آرایش
 3. بهبود میزان رضایتمندی در فرد و افزایش اعتماد به نفس در او

بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

با توجه به وضعیت سلامتی بیمار ، بی حسی موضعی، بیهوشی کم یا بیهوشی عمومی بر روی بیمار انجام می شود. سپس جراحی زیبایی پلک با توجه به مشکل بیمار توسط جراح صورت می گیرد. این جراحی ممکن است بر روی پلک بالا، پلک پایین یا به صورت همزمان بر روی دو پلک بیمار صورت گیرد.

تکنیک جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا

جراحی پلک زمانی صورت می گیرد که پوست اضافه بالای پلک بیمار، حتی در صورت باز بودن چشم قابل مشاهده باشد یا باعث کاهش میدان دید شود. همچنین در مواردی که بیمار احساس سنگینی در پلک کند یا وجود چربی اضافه باعث پف به نظر رسیدن چشم شود انجام می شود.

در جراحی زیبایی پلک بالا برشی بر روی چین پوستی پلک که حدودا 1 سانتیمتر بالاتر از مژه ها قرار دارد، انجام می شود. حدود یک سانتیمتر پوست اضافه برداشته می شود.میزان پوست و چربی اضافی که باید برداشته شود به تشخیص بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران دکتر شروین سپنج بستگی دارد. برای جلوگیری از دیده شدن برش بعد از عمل، این برش در میان چین های طبیعی پلک ایجاد می شود.

جراحی زیبایی پلک

تکنیک جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

این جراحی در مواردی انجام می شود که پوست به دلیل از دست دادن خاصیت ارتجاعی، نمی تواند بافت چربی زیر عضله را نگهداری نماید. این امر موجب می شود چربی زیر عضله پلک پایینی، به سمت پوست زیر پلک برود و باعث ایجاد پف زیر پلک شود. در این روش بلفاروپلاستی با ایجاد برش در زیر خط مژه، پوست و بافت های چربی اضافی خارج می شوند.

عوارض جراحی زیبایی پلک ها

در صورتی که عمل زیبایی پلک توسط جراح ماهر و با تجربه در تهران دکتر شروین سپنج انجام شود معمولا عوارضی در پی ندارد. مهم ترین عوارضی که بعد از عمل پلک ممکن است ظاهر شوند عبارتند از:

 • عفونت پلک و اشکال در نحوه قرار گیری پلک ها بر روی یکدیگر
 • مشاهده برش های جراحی: عارضه ای که در اثر جراحی توسط جراح با عدم صلاحیت ایجاد می شود.
 • کبودی اطراف چشم: چند روز بعد از جراحی از بین می رود.
 • باز ماندن چشم ها در هنگام استراحت: ممکن است چشم ها یک تا دو میلیمتر هنگام بستن باز بمانند. این عارضه باید بعد از گذشت چند روز بهبود یابد.
 • خشکی چشم به صورت دائم: بعد از جراحی اندکی خشکی در چشم ایجاد می شود که با تجویز و مصرف قطره توسط جراح برطرف می شود. اگر جراح به جای چربی اضافی، اشتباهی غدد اشکی را خارج سازد، این خشکی یک عارضه دائمی است.

دوره نقاهت بعد از بلفاروپلاستی و مراقبت های بعد از جراحی پلک

 1. در صورت وجود درد بعد از جراحی با تجویز جراح، از داروهای مسکن استفاده نمایید.
 2. بهتر است هنگام استراحت بعد از جراحی زیبایی پلک به کمک چند بالشت، سر در وضعیتی بالاتر از بدن قرار گیرد.
 3. تا مدتی پس از جراحی برای جلوگیری از ایجاد اختلال در روند بهبودی، از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 4. در 48 ساعت بعد از جراحی جهت بهبود کبودی و ورم از کمپرس سرد در نواحی اطراف پلک استفاده کنید. بعد از این مدت برای سرعت بخشیدن به بهبودی می توانید از کمپرس گرم استفاده کنید.
 5. بخیه های جذبی ظرف مدت 4 تا 7 روز بعد از عمل از بین می روند. اگر جراح از بخیه غیر قابل جذب در جراحی استفاده کند، لازم است یک هفته پس از جراحی جهت کشیدن بخیه ها به جراح خود مراجعه کنید.

هزینه جراحی بلفاروپلاستی چقدر است؟

عوامل زیادی در هزینه های جراحی زیبایی پلک اثر گذارند. تکنیک جراحی به کار برده شده، نوع جراحی انجام شده (جراحی پلک بالا یا پایین یا هر دو) ، هدف از انجام جراحی زیبایی بر روی پلک ، میزان مهارت جراح (دستمزد جراحی) و هزینه های بیمارستان از جمله عوامل تعیین کننده در هزینه این جراحی هستند.

ماندگاری نتایج جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک نمی تواند اطراف چشم را از فرآیند پیری دور نگه دارد و قادر به متوقف کردن این موضوع نیست. اگرچه نتایج معمولا مدت زمانی طولانی باقی می مانند. جراحی پلک بالایی ممکن است نیاز به تمدید بعد از هر 5 الی 7 سال در طول زندگی فرد دارد در حالیکه جراحی پلک پایینی معمولا ماندگاری دائمی دارد و به ندرت ممکن است فردی که تحت این جراحی قرار گرفته بیش از یکبار نیاز به انجام این جراحی داشته باشد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای بلفاروپلاستی خواهند بود؟

بهتر است بدانید که کاندیدای نامناسب این پروسه زیبایی و درمانی از جانب پزشک مشخص خواهد شد ف بنابراین در صورتی که هر یک از شرایط زیر را داشته باشید ، شما می توانید برای جراحی پلک اقدام کنید.

 • افراد در سن 30 الی 35 سال به بالا.
 • افراد با عدم ابتلا به بیماری تیروئید.
 • عدم بالا بودن میزان فشار خون در زیبا جویان
 • در صورت عدم ابتلا به هر نوع بیماری مرتبط با فشار خون.
 • آن دسته از زیبا جویان که دارای خواسته های واقع بینانه هستند.
 • زیبا جویانی با سیستم ایمنی بدن قوی و عدم ابتلا به نوعی بیماری خاص هستند.
 • آن دسته از افراد که از نوشیدنی های حاوی الکل و دخانیات استفاده نمی کنند.

فرآیند پیری چه تاثیری بررروی پلک ها می گذارد؟

بعد از اینکه سن بالا می رود بدن الاستیسیته خود را از دست می دهد . علاوه بر این مشکل جاذبه نیز می تواند موجب افتادگی در پوست شود.این موضوع در نهایت منجر به جمع شدن پوست در ناحیه پلک بالایی و پایینی می شود. پوست اضافی در پلک پایینی منجر به چین و چروک و کیسه های چربی خواهد شد. اما این موضوع در پلک بالایی موجب بروز مشکلاتی در بینایی می شود زیرا پلک را دچار افتادگی می کند.

اسکارها بعد از جراحی پلک تا چه مدت قابل مشاهده هستند؟

معمولا بخیه هایی که جراح بلفاروپلاستی دکتر سپنج در تهران بعد از جراحی زیبایی پلک برای شما می زند خیلی مشخص نیست و بعد از چند مدت کاملا غیر مشخص خواهد شد و در سویی دیگر نتیجه نهایی است که کاملا قادر به مشاهده آن خواهید بود.

در چه سنی می توان جراحی پلک انجام داد ؟

معمولا انجام جراحی زیبایی پلک زمان معینی ندارد و در برخی از افراد ممکن است به دلایل ارثی افتادگی پلک خیلی زودتر فرار رسیدن علائم پیری به وجود بیاید . در این حالت به دلیل اینکه مساله حاد است فرد را مورد جراحی قرار می دهند. اما به طور کلی می توان گفت هنگامی که مشکلات افتادگی یا از بین رفتن کشسان بودن پوست وجود دارد می توانید از این روش درمانی استفاده کنید.

جراحی زیبایی پلک

سخن پایانی

تمامی جراحی های زیبایی مانند جراحی بینی یا جراحی زیبایی پلک  ، با ایجاد تغییرات در ظاهر فرد و افزایش رضایت مندی او، باعث تقویت حس اعتماد به نفس در افراد می شوند.با انتخاب یک جراح ماهر و خوب در تهران دکتر شروین سپنج ، شانس دستیابی به بهترین نتیجه از عمل خود را افزایش دهید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که نتایج این عمل زیبایی در بعضی از افراد دائمی نیست و افزایش سن و تضعیف عضلات می تواند موجب افتادگی و عوارض مجدد در پلک ها شود.