جراحی بینی گوشتی یکی از پر چالش ترین انواع جراحی بینی در بین مردم است. علت این چالش تفکراتی است که در خصوص برگشت نتیجه عمل بینی گوشتی در ذهن مردم وجود دارد. اگر چه جراحان بینی با تجربه، به منظور جلوگیری از برگشت پذیری بینی های گوشتی و افتادگی نوک بینی، از استحکام بخشیدن و تقویت کردن ساختار غضروفی بینی استفاده می کنند؛ در صورتی که بهترین جراح بینی را انتخاب کرده باشید نگرانی در این زمینه نخواهید داشت.دکتر شروین سپنج یکی از جراحان باتجربه در زمینه بینی گوشتی به شمار می رود.

جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی چیست؟

برخلاف نامگذاری که برای این بینی ها انجام شده، بینی های گوشتی گوشت یا عضله اضافی ندارند. این نام گذاری با توجه به ساختار پوست بینی انجام شده است. بینی ای گوشتی محسوب می شود که ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • پوست ضخیم و چرب
 • پهن بودن نوک بینی
 • واضح بودن منافذ پوست بینی
 • ضخیم بودن پره های بینی
 • پهن بودن قسمت انتهایی بینی
 • داشتن غضروف های ضعیف
 • زیاد بودن عرض استخوان پایه بینی

در بینی های گوشتی ویژگی های ساختاری باعث می شوند که خطوطی که بینی را زیبا نشان می دهند، دیده نشوند و بینی فرد عموما بزرگ و پهن دیده می شود.

اصول جراحی بینی های گوشتی

در این نوع بینی ها عمل زیبایی به منظور ایجاد فرم مطلوب در نوک بینی و پره های آن و باریک کردن نیمه انتهایی بینی انجام می شود. در بینی های گوشتی فقط در مواردی که بینی دارای قوز باشد ممکن است استخوان یا غضروف در هنگام جراحی برداشته شود؛ در موارد دیگر معمولا جراح به ساختار استخوان و غضروف بینی دست نمیزند.  معمولا در این بینی ها برای ایجاد زیبایی از تقویت و پیوند غضروف استفاده می شود. برای پیوند غضروف از غضروف های اضافی بینی، دنده یا گوش بیمار استفاده می شود. به جز در موارد خاص پوست بینی را نازک سازی نمی کنند؛ زیرا ممکن است منجر به عوارض برگشت ناپذیر در پوست بینی شود.

روش های عمل بینی گوشتی

عمل رینوپلاستی بینی گوشتی از طریق دو روش متداول انجام می شود:

 • تکنیک عمل بینی گوشتی به روش بسته

در این روش جراحی هیچ برشی در پوست بینی و صورت ایجاد نمی شود. جراحی از درون سوراخ های بینی صورت می پذیرد و برش ها نیز درون بینی ایجاد می شود. این روش نقاهت و عوارض کوتاه مدتی دارد . ولی به منظور اعمال تغییرات جزئی بر روی بینی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا جراح دارای دید مناسب و دسترسی کامل به ساختار بینی نیست.

 • تکنیک عمل بینی گوشتی به روش باز

در روش جراحی بینی باز ، جراح به منظور ایجاد دید وسیع برای اعمال تغییرات زیاد، برشی در ناحیه بین سوراخ های بینی (کلوملا) ایجاد می کند. سپس به کمک ابزار جراحی، پوست بینی بالا زده می شود و دسترسی به ساختمان بینی برای جراح فراهم می شود. مزیت این روش این است که میزان تقارن بینی و اعمال تغییرات بیشتر است. ولی برش های روی پوست میزان ورم و کبودی و طول دوره نقاهت را افزایش می دهند. زمانی که بینی نیاز به غضروف پیوندی داشته باشد معمولا جراحی به روش باز انجام می شود.

جراحی بینی گوشتی

علت تورم بینی گوشتی بعد از عمل بینی

ورم زیاد بعد از جراحی بینی از مهمترین مشخصات بینی گوشتی می باشد. میزان تورم و کبودی در دوران بهبودی در این نوع بینی ها بیشتر از سایر انواع بینی است و مدت زمان بهبودی نیز طولانی تر است. علت این حجم از تورم بینی بعد از جراحی، وجود بافت زیر پوست در بینی های گوشتی است.

بعد از جراحی برای کنترل تورم بینی از گچ یا آتل های سه بعدی بر روی بینی استفاده می شود. گچ روی بینی یک هفته بعد از جراحی از روی آن برداشته می شود ولی تورم به قوت خود باقی است. این تورم با گذشت زمان و رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی به تدریج از بین می رود و شکل نهایی بینی قابل مشاهده خواهد بود.

هزینه جراحی بینی گوشتی

می توان گفت جراحی بینی گوشتی از بینی استخوانی به مراتب پیچیده تر است. بنابراین ممکن است هزینه جراحی آن نیز بالاتر باشد. ظرافت بیشتر در برداشتن غضروف از بینی در هنگام عمل رینوپلاستی بینی گوشتی و ضرورت تقویت و پیوند غضروف در بعضی از بینی ها عواملی هستند که این جراحی را با پیچیدگی مواجه کرده اند. دستمزد جراح بینی ، میزان پیچیدگی جراحی بینی ، هزینه اتاق عمل و بیهوشی و دیگر موارد از عوامل تعیین کننده هزینه های عمل بینی گوشتی هستند. برای اطلاع دقیق از قیمت عمل بینی گوشتی می توانید به جراح بینی مراجعه نمایید.

انتخاب جراح بینی گوشتی

مهم ترین کاری که در ابتدا بعد از اینکه تصمیم به جراحی می گیرید باید در مورد آن اقدام کنید جست و جو برای جراح بینی گوشتی می باشد از طریق جست و جو در اینترنت یا پرس و جو می توانید یک جراح بینی خوب را برای خود برگزینید.برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید نمونه عمل های بینی گوشتی را مشاهده کنید.

آیا شما برای جراحی بینی گوشتی ، کاندیدای مناسبی می باشید؟

فردی که بینی گوشتی دارد ، یا نوک بینی او بزرگ و دارای پوستی  از جنس ضخیم  است ، برای انجام جراحی بینی جراحی چالشی تر را پیش رو دارد. برای تائید واجد شرایط بودن فرد برای انجام جراحی بینی گوشتی ، جراح ، جلسه مشاوره ای را با فرد هماهنگ می کند.در این جلسه وی اطلاعاتی را در مورد ساختار بینی گوشتی و جنس آن و مدلهای ایده آل انتخابی به شما ارائه خواهد کرد و از لحاظ فیزیکی بینی را معاینه می کند.

جراحی بینی گوشتی

مراقبت هایی که بعد از جراحی بینی گوشتی لازم است ؟

 • امکان افتادگی در جراحی بینی گوشتی نسبت به استخوانی بسیار بیشتر است پس مهم ترین نکته در این مورد می باشد پس سعی کنید کمتر خم شوید و به هنگام خواب  سر خود را در موقعیت مناسبی نگه دارید.
 • بعد از اینکه گچ بینی را باز می کنید حتما درمورد مدت زمانی که نیاز به چسب زدن دارید از پزشک سوال کنید. چسب زدن را کاملا اصولی یاد بگیرید و انجام دهید زیرا این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • معمولا تورم در بینی های گوشتی به نسبت بیشتر است برای کاهش تورم و جلوگیری از بیشتر شدن آن از خوردن غذاهای فست فود یا پرنمک و ادویه تا زمان برطرف شدن ورم پرهیز کنید.ممکن است نیاز به تزریق کورتون داشته باشید البته این موضوع بستگی به نظر پزشک دارد.
 • برنامه غذایی سرشار از سبزیجات، فیبر و ویتامین را در پیش بگیرید و از نوشیدن آبمیوه های طبیعی و آب به میزان کافی غافل نشوید.این کار روند بهبودی تان را تسریع می بخشد.
 • برای دیدن نتیجه نهایی بینی تان عجله نکنید زیرا نتیجه نهایی در این گونه بینی ها بیشتر زمان بر می باشد.

آیا در جراحی بینی گوشتی از گرافت استفاده می کنند؟

به دلیل ضعیف بودن استخوانها و غضروف ها در این نوع بینی در بیشتر موارد در حین عمل نیاز به استفاده از گرافت برای نواحی چون نوک بینی نیاز می باشد.